Jesteś tutaj > Aktualności Związek Gmin Wiejskich z pomocą dla włodarzy. Graficznie tłumaczy sytuację w gospodarce odpadowej

Kosz i worek na śmieci

Harmonogram odbioru odpadów na 2023 r. i 2024 r.
Kraina rowerowa
Kraina rowerowa
Energia odnawialna w gminie Markuszów
Odnawialne Źródła Energii w Gminie Markuszów
Projekt - przebudowa  i modernizacja stacji  uzdatniania wody
Projekt - przebudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody
Powiat  Puławski
Powiat Puławski
Miejsca Przyjazne  Rowerom i Izby  Produktu Lokalnego
Miejsca Przyjazne Rowerom i Izby Produktu Lokalnego

Parafia  pw. św. Józefa

Parafia pw. św. Józefa

Link do Lokalnego Katalogu Firm

Lokalny Katalog Firm

Aktualności

Osoba wyrzucająca śmieci Opublikowano dn. 13-02-2020

Związek Gmin Wiejskich z pomocą dla włodarzy. Graficznie tłumaczy sytuację w gospodarce odpadowej

Samorządowcy dwoją i się troją, żeby wytłumaczyć mieszkańcom, że rosnące koszty gospodarki odpadowej - i co za tym idzie podwyżki stawek za odbiór śmieci - to nie ich wina. Z pomocą postanowił przyjść Związek Gmin Wiejskich RP, który przygotował specjalne infografiki obrazujące sytuację, w tym jak działa cały system i dlaczego ceny rosną.

  • Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców – podkreśla ZGW.
  • Włodarzom gmin i miast nadal trudno przekonać mieszkańców, że podwyżki to nie ich widzimisię.
  • Pomóc zrozumieć sytuację mają infografiki przygotowane przez ZGW, z których można dowiedzieć się szczegółowo nie tylko, dlaczego odbiór śmieci drożeje, ale też np. jak ważne jest wprowadzenie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

W ostatnich miesiącach, jednym z bardziej angażujących nas problemów jest tematyka odpadowa. Nowe regulacje prawne, brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów, nowe, narzucone przez ustawodawcę obowiązki - bardzo angażują wójtów, burmistrzów i całe urzędy. Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców – zwraca uwagę Związek Gmin Wiejskich.

Zdecydowana większość samorządów już podniosła stawki za odbiór odpadów komunalnych w ostatnim czasie, a część zamierza to zrobić w najbliższej przyszłości. Samorządowcy argumentują, że podjęcie takich trudnych decyzji jest konieczne, ponieważ gospodarka śmieciowa musi się bilansować i nie może do niej dokładać. Jednocześnie bronią się, że nie mają wpływu na sytuację na rynku.

Wpływ ma wiele czynników

Samorządowcy zwracają uwagę, że wyraźnie wyższe koszty utrzymania gospodarki śmieciowej wynikają m.in. ze wzrostu wysokości tzw. opłaty marszałkowskiej za składowanie śmieci i kosztów przetwarzania odpadów, a także zwiększonej liczbę surowców, które należy segregować.

- Jeszcze w 2017 roku za każdą tonę odpadów składowaną na wysypisku firma odbierająca odpady płaciła 74,26 zł. W 2019 roku to już 170 zł. W roku 2020 opłata ta została ustalona na poziomie 270 zł za tonę. A zatem w przeciągu zaledwie 3 lat wysokość tej opłaty wzrosła o 263 proc. - wyliczał w lipcu 2019 r. Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Duży wpływ mają też podwyżki cen prądu oraz fakt, że wykonawcy żądają wyraźnie wyższych kwot za świadczone usługi. Istotną przyczyną – co m.in. zauważył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w raporcie dotyczącym lat 2014 – 2019 – jest zakaz importu odpadów wprowadzony przez Chiny, które wcześniej były największym światowym odbiorcą odpadów z papieru i plastiku.

Włodarzom gmin i miast nadal trudno jednak przekonać mieszkańców, że podwyżki to nie ich widzimisię. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że przedstawiciele strony rządowej nie raz już komentowali, że koszty owszem wzrosły, ale wysokość stawek za odbiór wcale nie musi być tak dotkliwa i tu pałeczka jest po stronie JST. Spora część społeczeństwa w dalszym ciągu nie zdaje sobie też sprawy, jak cały system funkcjonuje.

Plakat - Co się dzieje z naszymi odpadami?

Plakat - Selektywna zbiórka odpadów

Plakat - Dlaczego rosną opłaty

 

 

 

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/zwiazek-gmin-wiejskich-z-pomoca-dla-wlodarzy-graficznie-tlumaczy-sytuacje-w-gospodarce-odpadowej,152733.html

Autor: Gmina Markuszów
Powrót
Drogi Gminne
Inwestycje Gminne
Wiryalny spacer po Gminie
Wirtualny spacer po Gminie
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Video sesje
Video sesje