Jesteś tutaj > Kultura i turystyka Szlaki rowerowe
Kraina rowerowa
Kraina rowerowa
Energia odnawialna w gminie Markuszów
Odnawialne Źródła Energii w Gminie Markuszów

Harmonogram odbioru odpadów na 2025 r.
Projekt - przebudowa  i modernizacja stacji  uzdatniania wody
Projekt - przebudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody
Powiat  Puławski
Powiat Puławski
Miejsca Przyjazne  Rowerom i Izby  Produktu Lokalnego
Miejsca Przyjazne Rowerom i Izby Produktu Lokalnego

Parafia  pw. św. Józefa

Parafia pw. św. Józefa

Schemat szlaków rowerowych

Szlaki rowerowe
 
Opis szlaku "W Krainie Jana Pocka":
 

Trasa szlaku przebiega po Płaskowyżu Nałęczowskim po urozmaiconej rzeźbie terenu z charakterystycznymi wzniesieniami i wzgórzami, przechodzi w pobliżu licznych stawów i łąk, przebiega w pobliżu strumienia Olszowieckiego oraz urokliwej sieć wąwozów polodowcowych znajdujących się na krańcu gminy. Przy trasie lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się cały szereg zabytków i wartych odwiedzenia miejsc Ścieżka rowerowa wybiega poza teren gminy Markuszów, ale nie poza parafię Markuszów, pokazuje miejsca związane historycznie, kulturowo, gospodarczo i krajobrazowo z gminą i parafią Markuszów. Wydany zostanie w najbliższym czasie profesjonalny przewodnik po niniejszej trasie. Turyści udający się w podróż szlakiem rowerowym będą mogli zobaczyć m.in.:

  1. Zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca wzniesiony w latach 1667-1682 z fundacji Jana i Andrzeja Firlejów, konsekrowany w roku 1690, z zabytkową barokową plebanią w której urzędował ks. Józef Koźmian brat Kajetana Koźmiana słynnego lubelskiego pamiętnikarza. Kościól jest budowlą jednonawową, dwuwieżową z nieregularnie dobudowaną zakrystią i kruchtą, wzorowana na kościołach renesansu lubelskiego. 
  2. Kościół Starokatolickiej Parafii Mariawitów pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu w Łanach z początku XXw. - przykład skromnego, drewnianego budownictwa sakralnego właściwego dla starokatolickiej grupy wyznaniowej, wybudowany w latach 1907-1909 ze składek parafian pod przewodnictwem ks. golińskiego. Jest to obecnie odnawiana, drewniana konstrukcja sumikowo-łątkową oraz wieńcowa, szalowana, wybudowana na murowanej podmurówce na planie prostokąta.  
  3. Jedyny działający nieprzerwanie od XVII w. młyn  na terenie powiatu puławskiego
  4. Klasycystyczny pałac z początku XIX w. autorstwa Christiana  Piotra Aignera, z zabytkowym parkiem oraz ruinami XVI w. lamusa przylegającego do dawnego pałacu.
  5. Miejsce w którym znajdowało się prehistoryczne grodzisko. Obecne jego jedynym śladem jest kolisty, zniwelowany, płaski teren z którego jest doskonały widok na całą okolicę.
  6. Punkt widokowy z którego doskonale widać Kurów, Markuszów, Garbów a przy dobrej pogodzie także gminę Abramów. W pobliżu znajdują się ciekawe polodowcowe, lessowe wąwozy.
  7. Miejsce bitwy 19 grudnia1863 gdzie połączone oddziały majorów Lenieckiego, Mareckiego i Gozdawy stoczyły bitwę z przeważającymi siłami rosyjskimi. Mimo bardzo dużej dysproporcji sił wojska powstańcze nie dały się rozbić i skutecznie przez kilka godzin odpierały ataki rosyjskich huzarów i dragonów. Wobec groźby zamknięcia w okrążeniu powstańcy przebili się przez oddziały nieprzyjaciela (przez Przybysławice w stronę Woli Przybysławskiej).
  8. Cmentarz żydowski w Markuszowie tzw. nowy cmentarz żydowski założony na początku XIX w., zachowało się kilka częściowo zniszczonych macew o wysokich walorach artystycznych. 
  9. Zespół kościoła poszpitalnego pod wezwaniem św. Ducha  w Markuszowie , w skład którego wchodzi dzwonnica XVII w., ogrodzenie z XVII w., drzewostan, kapliczka z herbami Lewart z 1609 r. i obelisk z XX w. (ufundowany w 1925 roku w rocznicę odzyskania niepodległości przez dziedzica dóbr Bronice i mieszkańców Markuszowa). Kościół wzniesiono z fundacji Gertrudy z Opalińskich Firlejowej w latach 1608-09, budowniczym kościoła w stylu renesansu lubelskiego był znany lubelski murator włoskiego pochodzenia Piotr Durie.
  10. Pomnik wybitnego współczesnego poety ludowego Jana Pocka (ur. 4 maja 1917 roku w Zabłociu, zm. 26 czerwca 1971 roku w Kaleniu). Jest to jedyny poeta ludowy oficjalnie uznany przez historyków literatury. Jego biografia znalazła się w Polskim Słowniku Biograficznym i w przewodniku encyklopedycznym „Literatura polska”.
 
Link do strony opisującej szlaki rowerowe i piesze okolic Lublina: http://www.szlaki.lublin.pl/
 
Powstanie nowy szlak po północnej stronie gminy!!!
 
 
nowy szlak
 
 
Trwają prace nad wyznaczeniem nowego szlaku rowerowego biegnącego przez północne tereny naszej gminy. Szlak powstanie w ramach dużego, precedensowego w skali całej Polski projektu pt. Utworzenie pętli rowerowych na obszarze od Kazimierskiego do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego jako zintegrowanego, innowacyjnego i sieciowego produktu turystyki wiejskiej. Powstałe pętle rowerowe połączone ze soba docelowo w sieć, będą wchodzić w skład międzynarodowego Bursztynowego Szlaku Greenways. Przy naszych dwóch szlakach zostaną zamontowane specjalne wiaty, tablice informacyne, stojaki na rowery itp.. Prace nad projektem już trwają, koordynuje je LGD Zielony Pierścień. Dla miłośników dwóch kółek mamy także miłą informację. Już wkrótce pojawi się profesjonalny przewodnik po szlaku rowerowym "W krainie Jana Pocka". Prace nad nim są już bardzo zaawansowane i już niedługo będziecie mogli się z nim zapoznać. Naprawdę warto poczekać - bo zapewniamy, że jest na co. Czegoś takiego jeszcze w naszym powiecie nie było. Tymczasem przesyłamy link do mapy nowego, powstającego właśnie szlaku.
 
 
 
Drogi Gminne
Inwestycje Gminne
Wiryalny spacer po Gminie
Wirtualny spacer po Gminie

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna Pomoc Prawna
Video sesje
Video sesje