Wystawa starych fotografii w Markuszowie – tu historia jest naprawdę żywa…
Szanowni Państwo, udostępniamy Wam w formie elektronicznej katalog wystawy archiwalnych fotografii prezentujących kluczowe wydarzenia z historii Markuszowa i okolic.
Dom kultury w Markuszowie przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Markuszowie realizował projekt pt. "Markuszów | Historia nieoczywista" odbywający się w ramach konkursu "Patriotyzm Jutra" edycja 2022. „Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program dotacyjny realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach projektu wspólnie z młodzieżą poszukiwaliśmy starych fotografii, po wybraniu najciekawszych zostały one opisane i zaprezentowane w postaci wystawy, został wydany także katalog wystawy. Podczas warsztatów młodzi mieszkańcy wędrowali po Markuszowie ze starymi fotografiami w ręku, odnajdowali widoczne na nich miejsca i odtwarzali współcześnie sceny widoczne na archiwalnych zdjęciach. Uczestnicy projektu na warsztatach nie tylko poznawali ciekawostki dotyczące lokalnej historii, uczyli się pracy z kamerą, robienia zdjęć i obróbki fotografii, montażu filmów i wykorzystywania nowoczesnych technologii.
Po stworzeniu wystawy odnowionych i pokolorowanych zdjęć przeprowadzone zostały lekcje żywej historii dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej oraz przedszkolaków. Zorganizowana została również prezentacja pokolorowanych zdjęć również dla dorosłych mieszkańców gminy Markuszów. Wystawę można obecnie zobaczyć w domu kultury w Markuszowie.
Na starych fotografiach można obejrzeć dawne, nieistniejące dziś już budowle a także mieszkańców Markuszowa i okolic sprzed ponad stu lat. Dawne fotografie pokazują jak żyli, świętowali oraz jak podróżowali i bawili się ludzie na początku XX w. oraz w 20. leciu międzywojennym, można na nich zobaczyć symboliczny pogrzeb Piłsudskiego w 1935 r. i ostatnie dożynki przed wybuchem wojny w gminie Markuszów, które odbyły się we wsi Góry. Na starych fotografiach widać zniszczenia Markuszowa podczas I Wojny Światowej, odbudowywaną i rozbudowywaną miejscowość w okresie międzywojennym, ogrom kolejnych zniszczeń spowodowany niemieckimi nalotami z 8 i 10 września 1939 roku. Unikalne fotografie dokumentują wkroczenie wojsk niemieckich do Markuszowa w piątek 15 września 1939 r., kolejne zebrane na wystawie fotografie pokazują także ciężkie i często tragiczne życie w czasie wojny i tuż po zakończeniu niemieckiej okupacji. Fotografie prezentują także dawny wielokulturowy Markuszów, przykładem są losy włoskiego muratora Piotra Durie budowniczego kościoła Świętego Ducha oraz fotograficzna opowieść o dawnych współmieszkańcach Markuszowa – o społeczności żydowskiej, ich zwyczajach, zapomnianym cmentarzu i zabytkach z nimi związanych.
Na dawnych zdjęciach można zobaczyć jak świętowano dzień 3 maja w 1945 r., jak rozpoczynano w Markuszowie Wielką Nowennę, jak wyglądały kościelne obchody Millenium Chrztu Polski i konkurencyjne, państwowe, świeckie uroczystości 1000. lecia państwowości. Zaprezentowana została także relacja z „rewolucji”, która miała miejsce w Markuszowie w 1972 r.
Dawny nieistniejący już Markuszów można zobaczyć już tylko na tych dawnych fotografiach, które specjalnie dla Was pieczołowicie odrestaurowaliśmy i przygotowaliśmy w nowej kolorowej wersji. Była to dla nas wspaniała lekcja patriotyzmu i historii. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy również Wam Historię Naszej Małej Ojczyzny.
Sławomir Łowczak oraz uczestnicy projektu „Markuszów | Historia nieoczywista”