Jesteś tutaj > Kultura i turystyka Obchody 101 rocznicy urodzin poety z Kalenia Jana Pocka - Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Markuszowie
Kraina rowerowa
Kraina rowerowa
Energia odnawialna w gminie Markuszów
Odnawialne Źródła Energii w Gminie Markuszów
Projekt - przebudowa  i modernizacja stacji  uzdatniania wody
Projekt - przebudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody
Powiat  Puławski
Powiat Puławski
Miejsca Przyjazne  Rowerom i Izby  Produktu Lokalnego
Miejsca Przyjazne Rowerom i Izby Produktu Lokalnego

Parafia  pw. św. Józefa

Parafia pw. św. Józefa

Aktualności kulturalne i turystyczne

Uczestnicy spotkania Opublikowano dn. 08-06-2018

Obchody 101 rocznicy urodzin poety z Kalenia Jana Pocka - Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Markuszowie

W piątek 8 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Markuszowie, w 101 rocznicę urodzin patrona szkoły Jana Pocka, odbyły się uroczystości ku czci wybitnego poety z Kalenia.

Bardzo miło było nam gościć na uroczystościach rodzinę Jana Pocka; córkę Jadwigę oraz wnuczki poety. Obchody rozpoczęło wspólne zasadzenie dębu upamiętniającego rocznicę 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po przejściu do  budynku szkoły, uczestnicy mieli również  możliwość obejrzenia wartościowej i naprawdę interesującej wystawy "Jan Pocek 1917-1971" poświęconej poecie, przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie  wespół ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych w ramach obchodów Roku Jana Pocka.

Gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem p. Elwiry Berej, bardzo ciekawy występ artystyczny prezentujący istotne wydarzenia z życia Jana Pocka, dzięki młodym wykonawcom, publiczność mogła wziąć udział w weselu poety, poznać jego rozterki, zmartwienia związane  z codziennym życiem, zawarte m.in. w korespondencji Jana Pocka i  Stanisława Buczyńskiego. Gratulujemy świetnego pomysłu i ciekawej interpretacji, która przybliżyła nam naszego wybitnego poetę od nieco innej, mniej oficjalnej strony. Wielkim powodzeniem cieszyło się również kolejne, trzecie wznowienie tomu „Poezji” Jana Pocka wydane z okazji 100. lecia urodzin przez przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie  wraz ze STL-em, do którego  dołączona została znakomita, rzucająca świeże spojrzenie na twórczość poety analiza dr hab. Katarzyny Smyk prof. nadzw. UMCS.

Dziękujemy młodzieży, gronu pedagogicznemu, pani Dyrektor Jolancie Grygiel oraz wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie  tej pięknej uroczystości. Chcemy także podziękować pani Ewie Hadrian, kierownikowi Działu Informacji i Promocji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie za wielkie zaangażowanie, wiele cennych inicjatyw i ogromne wparcie umożliwiające wspólne pielęgnowanie pamięci o Janie Pocku - jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów wiejskich, który urodził się i związał swoje życie z naszą Małą Ojczyzną.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

Fotorelacja z uroczystości obchodów 101 rocznicy urodzin Jan Pocka - Święto patrona Szkoły Podstawowej w Markuszowie


Autor: Gmina Markuszów
Powrót
Drogi Gminne
Inwestycje Gminne
Wiryalny spacer po Gminie
Wirtualny spacer po Gminie

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna Pomoc Prawna
Video sesje
Video sesje