Jesteś tutaj > Kultura i turystyka Gminne obchody Święta Narodowego 3 maja w Markuszowie
Kraina rowerowa
Kraina rowerowa
Energia odnawialna w gminie Markuszów
Odnawialne Źródła Energii w Gminie Markuszów
Projekt - przebudowa  i modernizacja stacji  uzdatniania wody
Projekt - przebudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody
Powiat  Puławski
Powiat Puławski
Miejsca Przyjazne  Rowerom i Izby  Produktu Lokalnego
Miejsca Przyjazne Rowerom i Izby Produktu Lokalnego
Parafia  pw. św. Józefa
Parafia pw. św. Józefa

Aktualności kulturalne i turystyczne

Warta Opublikowano dn. 15-05-2019

Gminne obchody Święta Narodowego 3 maja w Markuszowie

3 maja w Markuszowie odbyły się gminne obchody rocznicy uchwalenia konstytucji połączone z Dniem Strażaka – świętem św. Floriana.

Uroczystość rozpoczęła się przed urzędem gminy zbiórką strażaków. Na zbiórkę stawiły się OSP Markuszów, Kaleń i Kłoda. Meldunek przyjął komendant powiatowy państwowej straży pożarnej  st. brygadier Grzegorz Podhajny. Następnie strażacy w szyku ze sztandarami udali się do kościoła pw. Św. Ducha, gdzie mszę świętą w intencji Ojczyzny i strażaków odprawił proboszcz ks. Maciej Staszak. Homilię wygłosił ks. Ryszard Dębowski. Nawiązał w niej do historii uchwalenia konstytucji oraz do święta Matki Bożej Królowej Polski przypadającego w tym dniu.
 
Po mszy zebrani udali się pod obelisk niepodległości przy kościółku. Odśpiewano hymn narodowy, po czym wójt Leszek Łuczywek wraz z przewodniczącym rady gminy Leszkiem Wochem złożyli wieniec od mieszkańców gminy. Wiązankę złożyła delegacja PSL. Następnie głos zabrał wójt, który przypomniał znaczenie Konstytucji 3 maja dla współczesnych Polaków, nawiązując do piętnastej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wójt podziękował strażakom za zaangażowanie w niesieniu bezinteresownej pomocy a mieszkańcom  za udział w święcie i wywieszenie flag.
 
Po części oficjalnej zebrani przeszli do domu kultury, gdzie z programem słowno-muzycznym o konstytucji wystąpiła młodzież ze szkoły podstawowej w Markuszowie przygotowana przez nauczycieli Alinę Strużek i Tomasza Serewę. Następnie wystąpił zespół Kalina, a na zakończenie dyr. GDK Sławomir Łowczak opowiedział o ostatnich znaleziskach historycznych na terenie naszej gminy, dotyczących okresu II wojny światowej. Odnaleziono fragment sowieckiego samolotu zestrzelonego nad Bobowiskami. Elementy samolotu zostały wystawione dla zwiedzających wraz z historycznymi zdjęciami z terenu naszej gminy.  

Autor: Gmina Markuszów
Powrót
Drogi Gminne
Inwestycje Gminne
Wiryalny spacer po Gminie
Wirtualny spacer po Gminie
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Video sesje
Video sesje